Számos feltevés létezik a Gazdik fejében a kutyák téli szőrápolási szükségleteiről. Nézzük, melyek ezek, és valóban igazak-e!
1) Tévhit: „Minél hosszabb, és vastagabb a kutyám szőre, annál kevésbé fog fázni a hideg időben.”
Tény: a hideg beköszöntével még nagyobb figyelmet kell fordítanunk arra, hogy kedvencünk bundája gondozott legyen.A szőrzet alapvető élettani funkciója az állat védelme a külső behatásokkal szemben, elsősorban testének hőszigetelése. A hosszú, csomós, nedves szőr nem képes ellátni ezt a feladatot, melynek eredményeképp a kutya nem csak kellemetlenül érzi magát, fázik, de fertőzésekre, bőrgyulladásra is fogékonyabbá válik. Ennél az is jobb, ha kabátot vásárolunk számára a hűvös évszakokra.
2) Tévhit: „Kutyámnak nincs szüksége fésülésre télen, hogy melegítse a szőrzete”
Tény: Ha az elhalt szálakat a szőrzetben hagyjuk, az szintén akadályozza a hőszigetelő funkciót, valamint korpásodásra, fokozott szőrhullásra, csomósodásra, gyulladásra, viszketésre adhat okot. Rendszeres fésüléssel elősegítjük a bőr természetes olajainak eloszlását a kutya testén, melynek hiánya ugyanúgy száraz bőrhöz, irritációhoz, érzékenységhez vezethet a fűtésszezon idején, mint nálunk, embereknél.
A lakásban terjengő kutyaszagtól, és hömpölygő szőrcsomóktól is megszabadulhatunk, ha a fajtának megfelelően naponta/hetente fésüljük kedvencünket.
3) Tévhit: „Kutyám kevésbé aktív télen, így nincs szüksége fürdetésre”
Tény: Lakásban tartott kisállatunkat télen is ugyanolyan gyakran fürdessük, mint más évszakokban, hogy a sót, homokot, port kimossuk szőrzetükből. Fontos, hogy ehhez jó minőségű kutyasampont használjunk, mely táplálja a bőrt, valamint fordítsunk nagyobb figyelmet az alapos szárításra. Kertben élő kedvenceinknél nagyobb körültekintés szükséges a fürdetés idejének megválasztásához. Semmiképp se fürdessük, ha nincs lehetőségünk teljesen megszárítani a szőrt, valamint akkor se, ha nem áll rendelkezésére meleg kutyaház, melléképület, garázs, ahová behúzódhat!
4) Tévhit: „A szeptemberi utolsó kutyakozmetikai látogatást követően majd én fürdetem, fésülöm a kutyámat tavaszig”
Tény: Ez teljesen reális gondolat! Kell hozzá viszont, hogy ismerjük a kutyánk szőrápolási szükségleteit, és azoknak megfelelően járjunk el.
A különféle fajták eltérő szőrtípusokkal rendelkeznek. Különösen alaposnak kell lenni a göndör, és a természetesen hosszú szőrű egyedek esetében. Ők, ha már fürdetés előtt is csomósak, majd azt követően hagyjuk a szőrüket fésülés nélkül megszáradni, nemsokára egybefüggő filckabátot kapunk. Ettől pedig leghumánusabban már csak rövidre nyírással tudja megszabadítani ebünket a kozmetikus, ami még így is felesleges stresszt, fájdalmat okoz a kisállat számára, nem beszélve az esztétikai eredményről.
5) Tévhit: „A talppárnák közti szőr melegíti kutyám tappancsát”
Tény: Ez a szőr hosszúra nő, és bizonyos fajtáknál jobban csomósodik, mint a test többi részén. Halomnyi havat, jeget, sót, kavicsot képes összegyűjteni, mely borzasztó kellemetlenné teszi a sétákat. Képzeljük el, milyen volna, ha nekünk kellene nedves cipőben, kövecskékkel a talpunk alatt gyalogolni!
Az elhanyagolt karmok hasonló problémákat okozhatnak, mint a túlnőtt szőr. A jeges úton megcsúszhat a kutya lába, beszakadhat a karom, sérülhetnek az ízületek. Ha kedvencünk kevesebbet mozog télen, kevésbé tudja karmait koptatni, ezért ellenőrizzük rendszeresen mancsainak állapotát!
Egy egészséges kutya erős, fényes, csomómentes szőrzettel rendelkezik – egész évben. Figyelmeztető jel lehet, amennyiben kedvencünk esetében ez nem így van. Gondozzuk ezért Őket télen-nyáron körültekintően!
További kérdéseiddel, időpont egyezetetéssel kapcsolatban bátran keress elérhetőségeimen! Bartsch Éva +3630 3371529